KKNN-materiaalin aakkos- ja numeropyörylät antavat rajattomat mahdollisuudet liikkeen, pelillisyyden ja leikin hyödyntämiseen opetustyössä ja oppimisessa. Laulujen, laululeikkien ja laulupiirtämisen keinoin saadaan toiminnallista tukea kirjainten visuaaliseen hahmottamiseen sekä erilaisten matemaattisten käsitteiden ymmärtämiseen. Valmiiden pelien, leikkien ja toimintavinkkien lisäksi materiaali innostaa omien pelien ja leikkien keksintään sekä monenlaiseen soveltamiseen osana eri-ikäisten lasten opetusta.
Materiaali soveltuu hyvin oppimista tukevaksi materiaaliksi niin esi-, alku- ja erityisopetukseen kuin myös varhaiskasvatukseen ja erilaiseen lasten kerhotoimintaan.
Materiaalin sisältö
- yli 50 lattialla pelattavaa peliä ja leikkiä aakkosten opetteluun, luki-taitojen kehittämiseen ja matemaattisten taitojen tueksi
- 10 laulua ja laululeikkejä oppimisen tueksi
- 48 lattialla liukumatonta pelipyörylää (halk. 20 cm), sisältäen
- suomenkieliset aakkoset liikkuvan alkukirjainhahmon kera
- luvut 0-12 sekä lukua vastaava lukumäärä hedelmiä, marjoja tai vihanneksi
- 6 pelilautaelementtiä (Start, Stop, heitä noppaa, älä heitä noppaa, plus, miinus)
- tulostettavia kuvamateriaaleja
Kaikki ohjemateriaalit sekä tulostettavat tiedostot sijaitsevat Luovalaukku.fi-palvelun Kirjainketterä-Numeronotkea-osiossa. Kirjain- ja numeropyörylät myydään nyörein suljettavassa kangaspussukassa osana kokonaismateriaalia.
Kotimainen tuote
KKNN-materiaalikokonaisuus on kehitetty, valmistettu ja painettu Suomessa.
Käyttöoikeudesta
Ostaessaan materiaalin asiakas saa käyttöoikeuden Luovalaukku.fi-extranetpalvelun Kirjainketterä-Numeronotkea-osioon. Käyttöoikeus pitää sisällään materiaalin tulostusoikeuden omaan käyttöön. Asiakkaalla ei ole ilman Laulau Oy:n lupaa tulostaa tai kopioida sekä välittää materiaaleja kolmannelle osapuolelle. Käyttäjätunnukset ja ohjeet Luovalaukku.fi-palveluun kirjautumiseen löytyvät pyöryläpussukasta.
Materiaalin hoito ja turvallisuus
Pyörylät on valmistettu flataattivapaasta, vaahdotetusta pvc:stä, jota käytetään myös hiirimattojen valmistuksessa. Jotta pyörylöiden liukumattomuus säilyisi, kannattaa ne puhdistaa pölystä säännöllisesti kostealla liinalla. Älä käytä liuotinaineita.
KKNN-materiaali on suunniteltu lasten parissa työskentelevien ammattilaisten työvälineeksi, käytettäväksi erityisesti yli 4-vuotiaiden lasten kanssa. Pyörylöiden materiaali on lapsiturvallista, flataattivapaata pvc:tä, mutta sitä ei ole tarkoitettu alle 3-vuotiaiden kanssa käytettäväksi.
Vaikka pyörylöiden liukuesto-ominaisuudet ovat hyvät, noudata peleissä ja leikeissä normaalia varovaisuutta vahinkojen välttämiseksi. Liukuesto-ominaisuuksien säilyttämiseksi pyyhi pyörylät säännöllisin väliajoin pölystä kostealla liinalla. Käytä sukkia aina hyppiessäsi pyörylöiden päällä. Älä hypi pyörylöiden päällä kengät jalassa tai paljain jaloin.